Šungit je prastará polyminerální uhlíková hornina, jejíž stáří se odhaduje na 2 miliardy let a která má velmi záhadný původ, neobyčejné složení, strukturu, fyzikální a chemické vlastnosti.
Vědecké výzkumy prokázaly řadu úžasných vlastností šungitu. Je v něm přítomná skoro půlka prvků periodické soustavy, ale nejdůležitějsím a nejzajímavějším je uhlík (C). Šungit obsahuje negrafitizovaný, nekrystalický uhlík v neobvyklé formě tzv. fullerenů
Fullereny jsou molekuly, tvořené atomy uhlíku uspořádanými do vrstvy z pěti- a šestiúhelníků s atomy ve vrcholech, která je prostorově svinuta do uzavřeného tvaru (nejčastěji do tvaru koule nebo elipsoidu). Vzhledem k této struktuře jsou mimořádně odolné vůči vnějším fyzikálním vlivům. V dutině molekuly fullerenu může být uzavřený jiný atom, několik atomů či malá molekula.
Zatím nejstabilnější známý fulleren obsahuje 60 atomů uhlíku.
Fullereny se uměle připravují nejčastěji v elektrickém oblouku s uhlíkatými elektrodami nebo pyrolýzou organických sloučenin v kontrolovaném plameni.
Fullereny byly nazvány po americkém architektovi Buckminsteru Fullerovi, který projektoval geodetické kopule podobného tvaru. Za objev a studium vlastností fullerenů byla v roce 1996 udělena Nobelova cena za chemii Robertu F. Curlovi a Richardu E. Smalleymu a Haroldu W. Krotoovii. V současné době je výzkum vlastností a metod přípravy fullerenů velmi intenzivně studován na řadě vědeckých institucí po celém světě (v tuzemsku je již v 80. letech zkoumal průkopník jejich nanotechnologických užití Zd. Slanina (V odstavci FULLERENY bylo citováno z WIKIPEDIE)